Domaći mlinci su mi jedno od najdražih priloga uz pečenje. Kako u Dalmaciji nisu uobičajeni, moje bake i mama ih nikada nisu spremale tako da sam ih prvi put probala na jednom obiteljskom ručku moje prijateljice.

 

 

Tjestenina ima posebno mjesto u mom životu, s njom bih mogla započeti i završiti svaki dan. Jasno vam je onda da su mi mlinci postali must have prilog.

 

 

Recept za ove mlince je bazičan, kakav bi i trebao biti. Dobila sam ga od prijateljičine bake. I iako ja svoje mlince pečem u pećnici, a ne na štednjaku na drva, jako su ukusni. Osim toga, mlince je iznimno lagano napraviti. Kada ih jednom savladate, neće više nikada posegnuti za kupovnima.

 

DOMAĆI MLINCI

SASTOJCI
  • 350 g glatkog brašna
  • 150 g oštrog brašna
  • 1 jaje L veličine
  • 1 žličica soli
  • 220 ml mlake vode
PRIPREMA
  1. U posudu od električnog miksera ili običnu posudu stavite brašno. Dodajte mu sol. U sredini napravite manju udubinu i dodajte razmućeno jaje. Sada dodajte mlaku vodu i zamijesite tijesto nastavkom za tijesto ili  rukama.
  2. Tijesto dobro izradite pa ga prebacite na pobrašnjenu radnu podlogu i prekrijte čistom kuhinjskom krpom kako bi odmorilo. Ostavite ga pola sata.
  3. Pećnicu upalite na 220 stupnjeva. Pripremite lim za pečenje obložen papirom za pečenje.
  4. Tijesto podijelite na dva dijela. Svaki dio razvaljajte skroz tanko pa ga po želji dodatno iskidajte rezačem za tijesto na trake.
  5. Tijesto postavite na lim za pečenje obložen papirom za pečenje pa pecite 5 – 7 minuta, odnosno dok vam mlinci ne poprime željenu boju.
  6. Mlince spremite u zatvorenu posudu ili u papirnatu vrećicu na suho i hladno mjesto te potrošite unutar 3 mjeseca.
  7. Kada ih odlučite koristiti, mlince natrgajte na komadiće, prelijte kipućom posoljenom vodom i ostavite 5 – 7 minuta pokrivene kako bi omekšali. Mlince procijedite, stavite u posudu za posluživanje i prelijte željenim preljevom.

Dobar tek!