Volite li šparoge? Ako ste ljubitelj ovog specifičnog povrća onda će vam se svakako svidjeti recept.

A jeste li ikada brali divlje šparoge? Kod nas u Dalmaciji je običaj ići u šparoge. U proljeće ih ima posvuda, uglavnom su samonikle i možete ih pronaći bilo gdje u prirodi.

Šparoge se mogu spremiti na mnoge načine. Od toga da su dio neke salate, omleta ili slanog tarta. Mogu biti glavni sastojak divno kremastog rižota ili tjestenina. Blanširane, zapečene, grillane ili kako god vam srce poželi.

Kada pogledam šparoge, prvo na što pomislim je hollandaise umak. Iako šparoge spremam na razne načine, ova kombinacija mi je najdraža. Gorkasta nota iz šparoga i kremasti, pomalo citrusni okus hollandaise umaka su mi dobitna kombinacija. Šparoge i hollandaise umak su poznati diljem svijeta, vjerujte mi, s razlogom. Stvarno se divno nadopunjuju okusu.

Ako tražite inspiraciju za predjelo ili dodatak glavnom jelu, ovaj recept će vam savršeno poslužiti.

ZAPEČENE ŠPAROGE I HOLLANDAISE UMAK

SASTOJCI

ZAPEČENE ŠPAROGE

  • 1 vezica šparoga ili po želji
  • 100 ml maslinovog ulja
  • sol i papar
  • listići timijana – po želji

HOLLANDAISE UMAK

  • 2 žumanjka
  • 1 žlica svježe cjeđenog soka od limuna
  • 95 g maslaca
  • sol, kajenski papar
PRIPREMA

ZAPEČENE ŠPAROGE

  1. Pećnicu ugrijte na 200 stupnjeva. Pripremite lim za pečenje.
  2. Šparoge operite i posušite. Prstima odlomte dno šparoge. Šparoga ima mjesto pucanja između čvrste stabljike i mekanog donjeg dijela. Dovoljno je da je primite prstima i nakrivite, ona će sama puknuti na tom mjestu.
  3. Šparoge posložite na lim za pečenje. Prelijte ih maslinovim uljem i začinite sa soli i paprom. Rukama ih dobro promiješajte kako bi se sve ravnomjerno rasporedilo. Dodajte listiće timijana po želji.
  4. Šaroge pecite između 10 i 15 minuta. Ovisno o debljini stabljike. Ja sam svoje pekla 13 minuta.
  5. Zapečene šparoge ostavite da se malo prohlade. Za to vrijeme pripremite hollandaise umak.

HOLLANDAISE UMAK

  1. Maslac otopite na umjerenoj vatri i pustite da se malo ohladi.
  2. U uskoj i dugoj posudi (poput one za mjerenje sastojaka) stavite žumanjke provjerenog uzgoja (neka budu sobne temperature) i dodajte im limunov sok. Štapnim mikserom ih dobro izradite. Trebaju vam posvjetliti i povečati svoj volumen. Za ovo će vam trebati jedna minuta otprilike.
  3. Sada u jako tankom mlazu dodajte maslac uz stalno miksanje štapnim mikserom. Jako je važno da ovo radite polako kako vam se smjesa ne bi razdvojila i postala grudasta. Početak dodavanja maslaca je najbitniji, neka vam mlaz bude što tanji.
  4. Kada ste dodali sav maslac i dobili kompaktan umak, dodajte sol i kajenski papar.
  5. Hollandaise umak se jede topal, ne drži se u hladnjaku i ne zagrijava se dodatno. Najbolje ga je spremite netom prije posluživanja.
  6. Ako ga želite spremiti nekoliko sati prije tada ga pohranite u termos bocu kako bi zadržao svoju toplinu. Pod tips & tricks sam vam napisala detaljniji opis.

SLAGANJE

  1. Na tanjur izvadite 3-4 šparoge, prelijte dio sa hollandaise umakom. Poslužite kao predjelo ili kao dodatak glavnom jelu.

 

TIPS & TRICKS

  1. Ako ne želite koristiti sirova jaja za hollandaise umak tada ih trebate stući na pari. To ćete napraviti tako da u lonac ulijte vodu i pustite da zakuha pa smanjite vatru. U staklenu posudu otpornu na toplinu stavite dva žumanjka. Posudu postavite na lonac i pazite da ne uranja u vodu. Pjenjačom izradite žumanjke, dodaje im svježi sok od limuna i nastavite miješati. Jaja će postati pjenasta te će se smjesa udvostručiti. Nastavite s receptom  kako je i opisano u pripremi (dodavanje maslaca).
  2. Hollandaise umak možete spremiti i do dva sata prije posluživanja, a da vam ostane idealne temperature za posluživanje. U termos bocu ulijte ugrijanu vodu i pustite 5-10 minuta. Kada je umak gotov, vodu izlijte iz termos boce pa u nju uspite pripremljeni hollandaise.

 

Dobar tek!